Przejdź do zawartości

Dyskusja:Arcangelo Corelli

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

tytuł podrozdziału[edytuj kod]

Hmmm - rozumiem, że orientacja seksualna miewa wpływ na życie kompozytora, i w efekcie na jego muzykę, przykłady niekwestionowane: Szymanowski (gdyby nie wspąlny kochanek z Diagilewem, pewnie kariera i miejsce w europejskich podręcznikach byłoby większe) luib Britten (kto zna "perypetie Wilde'a, wie, o czym piszę). Ale jaki, u Boga, ma to wpływ, na muzykę Corellego? Gomberta za pedofilię skazali na gelry, ale tego się nijak nie da wyłowić z jego muzyki.

Trzeba by to w tytule jakoó zmienić, bo wychodzi niezręcznie. W ostatnim Grove'a Encyclopedia of Music and Musicians stasznie dużo pisze się na temat kompozytorskiego seksu. Nie mam nic przeciwko, ale kiedy nie ma to związku z muzyką, to chyba należałoby to przenieść do innej książki. Coś na ten temat tego problemu pisała już Gwizdalanka (Muzyka i Płeć, wyd. PWM).

Pozdrawiam a-erotycznie

Nie zgadza się data śmierci podana na początku (8 stycznia) z podaną we fragmencie "Schyłek kariery" (2/3 stycznia). Jak jest naprawdę? Pomyłka 8 i 3?

Drugą sprawą jest potomek: Franco Corelli (nie ma go w polskiej Wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Franco_Corelli) - po pierwsze "był" zamiast użytego tutaj "jest", ponieważ zmarł kilka lat temu. Po drugie: czemu tak rzadko można spotkać informację o pokrewieństwie? Czy to pewne?

Brednie[edytuj kod]

Niestety większość "informacji" zawartych w tym artykule jest bardzo wątpliwej jakości. Tu już nawet nie chodzi o to, że są nieprawdziwe, one po prostu są bezsensowne. Pierwsze z brzegu:

"Corelli bardzo rzadko używał struny g, a także dwudźwięków i trójdźwięków. Wymaga przede wszystkim gry legato, sciolto, rzadko staccato i to w postaci martellata" - proponuję w takim razie zajrzeć do op. 5, gdzie dwudźwięki, trójdźwięki, a nawet czterodźwięki zdarzają się nagminnie w częsciach fugowanych, natomiast coś takiego jak "staccato w postaci martellata" w przypadku muzyki Corellego jest czystym absurdem, to technika i określenia powstałe dużo później, więc trudno oczekiwać, żeby Corelli ich używał, nawet " bardzo rzadko".

"Lżejszy charakter sonaty kameralnej kompozytor uwypuklił wprowadzeniem cymbałów jako bas cyfrowany" - chyba nie wymaga komentarza.

"W 1689 r. skrzypek skomponował introduizonę" - konia z rzędem temu, kto znajdzie gdzieś definicję "introduizony".

"Głosy basowe w obu zespołach miały ocyfrowanie, co wskazuje na istnienie oddzielnych partii kontynuacyjnych" - w pierwotnej wersji językowej zapewne miało to sens, niestety tłumaczenie słowo w słowo zupełnie ten sens wypacza.

"W koncertach spotykamy długie fragmenty, w którym motywy są powtarzane ze zmianą co takt" - eeee?

... itp, itd.

Generalnie cały artykuł jest nieudolnym tłumaczeniem z języka obcego, niestety często zaciemniającym, lub wręcz pozbawiającym tekst jakiegokolwiek sensu. Autor nie podał źródła, więc nie można tego poprawić, chyba jedyne wyjście to napisać wszystko od nowa ...

Przepisane[edytuj kod]

Artykuł jest przepisany z encyklopedii kompozytorów (chyba PWN) ale mam tylko ksero :) s. 244-250

Rzeczywiście, przepisane[edytuj kod]

Niestety z całą masą błędów, przekręceń i literówek (wspomniana wyżej "introduizona i symfonie", czy nie wiadomo skąd wzięte "cymbały"). Ponadto sam artykuł jest już przestarzały i zupełnie nie odzwierciedla obecnego stanu wiedzy (dziś, w dobie historycznych wykonań i interpretacji już nikt o zdrowych zmysłach nie napisze o "staccato w postaci martellata" w kontekście muzyki Corellego).

Przebudować[edytuj kod]

Proponuję sięgnąć do źródeł (wiarygodnych) i zająć się przebudowaniem artykułu, tak aby jego trść była 1) czytelna i 2) zgodna z rzeczywistością (tj. 1) potwierdzenie w źródłach kwestii spornych, np. co do homoseksualnych zachowań Corellego, 2) urealnienie, a raczej doprowadzenie do rzetelności analizy twórczości Corellego). W tym miejscu punkty nie mają znaczenia porządkowego, a jedynie wyróżniającego problemy do rozwiązania - wszystkie równie ważne. Następnie warto pomyśleć o poprawności językowej zbudowanych zdań, interpunkcji i ich leksykalnej czytelności (oczyszczenie z przeintelektualizowanych i poetyckich zwrotów). - Czerwony Towarzysz (dyskusja) 16:50, 7 paź 2011 (CEST)[odpowiedz]

Pisał to cymbał...[edytuj kod]

...zapewne przy użyciu automatycznego tłumacza Google lub czegoś w tym stylu. Dyletanctwo nieprawdopodobne! Np. te sonaty z cymbałami - cóż to za cymbał!!! A technika "concretto" w fugowanych częściach sonat? :-D Czy może chodzi o beton (hiszp. concreto, ang. concrete)? A cóż to jest "kontrapunkt palmitrynowski"? Polszczyzna też godna tłumacza Google.

Spis kompozycji jest tu szczególnie jaskrawym i skondensowanym - choć nie jedynym - przykładem kompletnego dyletantyzmu muzycznego, braku umiejętności pisania po polsku i znajomości podstawowej terminologii muzycznej. Co gorsza, ten artykuł jest skopiowany na kilku stronach w internecie, co tylko przynosi wstyd Wikipedii. :( Praktycznie cały artykuł nadaje się do napisania od nowa, i to jak najprędzej!!!

--Muzyk98 (dyskusja) 15:44, 30 sie 2012 (CEST)[odpowiedz]

  • Jeżeli mamy tutaj do czynienia z naruszeniem praw autorskich, to po zidentyfikowaniu stron stanowiących źródło - można od razu wnioskować o usunięcie. Jeżeli nie, to nie pozostaje nic innego niż poprawiać bzdury albo okroić hasło do trzech akapitów. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 17:16, 17 wrz 2012 (CEST)[odpowiedz]